Zákon 90/2012 Sb. z 25. ledna 2012, o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích) definuje společnost s ručením omezeným jako společnost, za jejíž dluhy ručí společníci společně a nerozdílně do výše, v jaké nesplnili vkladové povinnosti podle stavu zapsaného v obchodním rejstříku v době, kdy byli věřitelem vyzváni k plnění.
Minimální zákonná výše vkladu – základního kapitálu sro - je 1 Kč. Společenská smlouva může samozřejmě určit, že výše vkladu je vyšší. V praxi se ukazuje, že větší důvěryhodnost mají ty společnosti s ručením omezeným, jejichž základní kapitál je vyšší, např. 200 000 Kč.
Podíl společníka ve společnosti s ručením omezeným se určuje podle poměru jeho vkladu na tento podíl připadající k výši základního kapitálu, ledaže společenská smlouva určí jinak.
Podíly společníků ve společnosti s ručením omezeným mohou být různých druhů. Druhy přípustných podílů jsou u každé společnosti stanoveny společenskou smlouvou. Podíly, se kterými jsou spojena stejná práva a povinnosti, tvoří jeden druh. Podíl, se kterým nejsou spojena žádná zvláštní práva a povinnosti, je podíl základní.
Pokud to společenská smlouva určuje, může společník vlastnit více podílů, a to i podílů různého druhu.
Určí-li tak společenská smlouva, může být podíl společníka představován kmenovým listem. Je-li podle společenské smlouvy dovolen vznik více podílů pro jednoho společníka, může společnost vydat kmenový list pro každý podíl. Kmenový list lze vydat pouze k podílu, jehož převoditelnost není omezena nebo podmíněna. Kmenový list je cenný papír na řad. Kmenový list nelze vydat jako zaknihovaný cenný papír. Kmenový list nemůže být veřejně nabízen nebo přijat k obchodování na evropském regulovaném trhu ani na jiném veřejném trhu.
Výše vkladu může být pro jednotlivé podíly stanovena rozdílně. Existuje také možnost nepeněžitého vkladu. Ten potom ocení znalec.